Kredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszy produkt banku?

Jeśli chcesz zaciągnąć tani kredyt gotówkowy, to tekst przygotowany właśnie dla Ciebie. Dowiedz się, kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy i jakie warunki stawiają banki już teraz.

Nie ma wątpliwości, że to właśnie kredyt gotówkowy jest najczęściej nabywanym produktem banku. Klienci instytucji bankowych wybierają tego rodzaju wsparcie finansowe ze względu na dogodne warunki. Co więcej, takie zobowiązanie jest dzisiaj udzielane szybko, przy minimum formalności, a nierzadko bez względu na cel.

Okazuje się, że co drugi Polak posiada zobowiązanie kredytowe, a najczęściej jest to właśnie kredyt gotówkowy na dowolny cel. To produkt, który różni się od kredytu celowego, dlatego warto już na początku wyjaśnić różnicę. Dzięki temu łatwiej można zrozumieć mechanizmy, które obowiązują w ramach różnych rodzajów zobowiązań kredytowych.

Kredyt na dowolny cel czy kredyt celowy?

Najczęściej nabywany jest kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale nikt nie daje gwarancji, że jest to najlepszy kredyt gotówkowy ani tani kredyt gotówkowy. Wiele zależy od indywidualnych warunków, jakie stawia konkretny bank komercyjny działający na terenie naszego kraju. 

Uznaje się jednak, że z reguły kredyt celowy jest bardziej opłacalny. Wszystko dlatego, że wykazuje pewne ograniczenia. Kredytobiorca zobowiązuje się do nabycia za uzyskane środki określonego celu, najczęściej jest to samochód i inne dobra materialne, ale kredyt celowy można brać też na wymarzone wakacje, remont domu czy kursy doszkalające. Kredytobiorca może cieszyć się niższymi kosztami udzielania takiego zobowiązania oraz niższymi ratami, bo już sam cel staje się dla banku dodatkowym zabezpieczeniem w razie niewypłacalności kredytobiorcy. Dzięki temu na łagodniejszych zasadach analizowana może być również zdolność kredytowa

Kredyt gotówkowy na dowolny cel to zaś zobowiązanie, zgodnie z którym bank nie ingeruje w cel nabywania takiego zobowiązania. To sprawia, że pozyskane środki najczęściej zostają rozdzielone – część idzie na spłatę zaległych zobowiązań, część na bieżące wydatki, a część na realizację konkretnego celu. Kredytobiorca ma pełną dowolność w ramach wydatkowania pieniędzy pochodzących z kredytu gotówkowego. 

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy przez internet?

Kredyt gotówkowy online to ciesząca się coraz większym zainteresowaniem oferta banku. Polacy nie chcą już stać w długich kolejkach, za to coraz częściej korzystają z bankowości mobilnej. Jej rozwój sprawia, że zobowiązania bankowe mogą być dzisiaj udzielane szybciej i bez zbędnych formalności. Najczęściej wystarczy wypełnić wniosek kredytowy, a potem czekać na kontakt pracownika banku. Takie zobowiązania udzielane są nawet tego samego dnia. 

Nie ma jednak mowy, by bank udzielił kredytu gotówkowego bez zaświadczeń. Za każdym razem analizowana jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Warto jednak wiedzieć, że instytucje, w których kredytobiorca zaciąga już kolejne zobowiązanie, rzeczywiście nie musi żądać zaświadczeń o zarobkach ponownie, a jedynie pisemnej deklaracji i potwierdzenia danych osobowych. To właśnie dzięki temu kredyt gotówkowy można otrzymać tak szybko. 

najtańszy kredyt gotówkowy

Kto może zaciągać kredyt gotówkowy?

Oferta banku skierowana jest tylko do osób pełnoletnich, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Warto jednak wiedzieć, że ta będzie zależna od rodzaju zobowiązania kredytowego, a przede wszystkim jego wartości. Im wartość jest mniejsza, tym zarobki mogą być niższe. W każdym przypadku sprawdzana jest również historia kredytowa. Oznacza to, że bank, który ma dać kredyt gotówkowy, dokona analizy spłat poprzednich zobowiązań kredytowych, jakie zaciągał kredytobiorca. Chodzi nie tylko o ich wartość, ale przede wszystkim regularność spłat comiesięcznych rat. Właśnie tak oceniana jest wiarygodność klienta banku. 

Kredyty gotówkowe powinny zaciągać jedynie osoby, które są pewne możliwości ich spłaty. Banki komercyjne działają dla zysku, więc oprócz kapitału należy spłacać także odsetki. Jeśli stabilność finansowa potencjalnego kredytobiorcy nie jest najlepsza albo popada on w finansowe kłopoty, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad innymi możliwościami finansowego wsparcia. 

Porównanie najlepszych kredytów gotówkowych

Nie można mówić o jednym, najlepszym kredycie gotówkowym, ponieważ każdy kredytobiorca stawia na inne warunki kredytowe. Nie zawsze też najtańszy kredyt gotówkowy będzie najlepszy, ale przede wszystkim ten, którego warunki są elastyczne. 

Kredytobiorcy biorą najczęściej pod uwagę wysokość rat oraz okres trwania umowy kredytowej, ale priorytetem powinny być całkowite koszty takiego zobowiązania. Pod uwagę należy więc brać nie tylko oprocentowanie, ale też koszty dodatkowego ubezpieczenia, które może być wymagane przez bank albo prowizji, którą bank żąda za proces uruchomienia kredytu. Może okazać się, że oferowane zobowiązanie wcale nie jest korzystne. 

Przed podpisaniem umowy kredytowej zawsze warto spojrzeć na zestawienie różnych ofert zobowiązań, takich jak kredyt gotówkowy. Kalkulator i ranking, jakie publikują praktycznie wszystkie banki w sieci, są do tego najlepszą opcją. Można je też z łatwością znaleźć, na przykład wpisując hasło typu “kalkulator kredyt gotówkowy“. To narzędzie wskaże nam całkowite koszty, zgodne ze wskaźnikiem RRSO. Ranking natomiast zestawi kilka warunków, jakie stawiają banki i pozwoli wybrać rzeczywiście najlepszą ofertę. 

Dodaj komentarz