Jesteś studentem i potrzebujesz finansowego wsparcia? Kredyt studencki będzie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, jakie warunki oferują banki i kiedy składać wniosek o kredyt studencki?
Czy wiesz, że w ubiegłym roku akademickim z kredytu studenckiego korzystało tylko jakieś 2% studentów? To niewiele, jeśli pod uwagę weźmiemy preferencyjne warunki, na jakich takie zobowiązanie jest udzielane. Co więcej, przecież młodzi, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie, bardzo często nie mają środków na samodzielne utrzymanie się w nowej rzeczywistości.
Wynajem mieszkania w wielkim mieście czy koszty edukacji są najczęściej niezwykle wysokie. Kredyt studencki jest więc doskonałym wsparciem dla młodych, by ci mogli się kształcić i zdobywać zawodowe kwalifikacje w pełnym komforcie. Dziwi więc fakt, że banki, które oferują kredyt studencki, tak rzadko promują tego rodzaju zobowiązanie.
Jeśli jesteś studentem i nie możesz pozwolić sobie na pracę zarobkową albo ta nie pozwala Ci godnie żyć z dala od rodziny, kredyt studencki może okazać się doskonałą pomocą. Sprawdź, jak zaciągnąć tego rodzaju zobowiązanie, na jakich zasadach jest udzielane i jak przebiega jego spłata. Czy kredyt studencki rzeczywiście się opłaca. Przeczytaj już teraz.
Co to jest kredyt studencki?
Kredyt studencki jest zobowiązaniem kredytowym, które udzielają niektóre banki komercyjne działające na terenie naszego kraju. To rodzaj finansowego wsparcia dla tych, którzy chcą być niezależni. Kredyt studencki na mieszkanie, na bieżące wydatki, na asortyment edukacyjny, na dodatkowe szkolenia bądź kursy – to wsparcie finansowe, które pozwala studentom wkraczać w dorosłe życie i po prostu utrzymać się w czasie, w którym dopiero zdobywają wykształcenie i nie mają jeszcze możliwości podejmowania pracy zarobkowej.
Warto jednak pamiętać, że wniosek o kredyt studencki nie może być składany przez każdego studenta. Niestety, z tego rodzaju preferencyjnego wsparcia finansowego nie może korzystać każdy. Sprawdź, czy Ty możesz starać się o kredyt studencki.
Zalety kredytu dla studenta
Banki wskazują wiele atutów, którymi wyróżnia się kredyt studencki. Oprocentowanie takiego zobowiązania, które jest na wyjątkowo niskim poziomie to priorytet. Okazuje się, że w skali roku oprocentowanie kredytu studenckiego to średnio 0,875%.
Co ważne, zasada udzielania kredytu studenckiego, ale też przekazywania środków finansowych jest prosta – student otrzymuje comiesięczne transze finansowe w kwocie 400, 60, 800 albo 1000 złotych. Wysokość transzy student może ustalać indywidualnie i zmieniać w zależności od potrzeb.
Banki oferują jeszcze więcej bonusów, w tym:
- student zaczyna spłacać kredyt studencki dopiero 2 lata po ukończeniu studiów,
- spłata rat zostaje wydłużona,
- spłata rat może zostać zawieszona, jeśli kredytobiorca pozostaje w trudnej sytuacji finansowej,
- bank może umorzyć nawet 50% kredytu.
Kredyt dla studentów – warunki udzielania
Studenci, którzy chcieliby zaciągnąć kredyt studencki, muszą przestrzegać terminów, jakie wyznaczają banki. Okazuje się, że wnioski o udzielenie takiego zobowiązania są przyjmowane jedynie w czasie od 15 lipca do 20 października każdego roku kalendarzowego.
Sam wniosek o kredyt studencki nie jest wystarczający. Student musi dołączyć do niego zaświadczenie o statusie studenta, jakie może otrzymać w dziekanacie uczelni. Do tego niezbędne jest również zaświadczenie o dochodach gospodarstwa domowego.
Okazuje się, że kredyt studencki może być udzielony jedynie studentom, w których rodzinach dochód nie przekracza 2 500 złotych netto. O kredyt studencki może starać się tylko osoba, która rozpoczęła naukę na uczelni wyższej przed ukończeniem 25. roku życia.
Warto pamiętać, że banki dyktują również własne warunki udzielania takich zobowiązań. W każdym przypadku konieczne jest za to poręczenie. Z reguły poręczycielami zostają dwie osoby posiadające zdolność kredytową, będące członkami najbliższej rodziny studenta.
Jak spłacać kredyt studencki?
Co jeszcze należy wiedzieć, biorąc pod uwagę kredyt studencki? Spłata takiego zobowiązania to jeden z najważniejszych aspektów, który powinien zainteresować studenta. Okazuje się, że w przypadku tego zobowiązania warunki spłaty są naprawdę preferencyjne. Przede wszystkim rozpoczęcie spłaty kredytu następuje dopiero po dwóch latach od otrzymania ostatniej transzy. To wystarczający czas, by student po zakończeniu edukacji mógł znaleźć dobrą pracę.
Na świetne warunki spłaty mogą też liczyć studenci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Spłata kolejnych rat kredytu studenckiego może zostać odroczona nawet na 12 miesięcy, kredyt studencki może też zostać całkowicie umorzony. Co jeszcze warto wiedzieć o zasadach, jakimi charakteryzuje się kredyt studencki? Umorzenie tego zobowiązania może nastąpić także wtedy, gdy student w czasie nauki na uczelni wyższej osiągnął doskonałe wyniki. Na najlepszych studentów może czekać niespodzianka w postaci umorzenia nawet 50% zaciągniętego kredytu.
Osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt studencki, muszą wiedzieć, że o takie zobowiązanie można starać się bez względu na czas kontynuacji studiów, w ich toku albo na początku. Niektóre banki przewidują możliwość udzielenia takiego zobowiązania również osobom, które dopiero starają się o przyjęcie na studia.