Kredyt odnawialny – unikalna oferta banków

Potrzebujesz wsparcia finansowego? Zdecyduj się na kredyt odnawialny i ciesz się dodatkowymi środkami. Porównaj kredyt odnawialny z debetem i wybierz lepszą opcję.

Banki komercyjne działające na rynku polskim walczą o każdego klienta. To właśnie dlatego oprócz tradycyjnych zobowiązań kredytowych czy kont bankowych oferują również inne produkty, których korzystne warunki pozwalają jeszcze lepiej funkcjonować klientom w świecie finansów. Jednym z produktów, które cieszą się dzisiaj ogromnym zainteresowaniem Polaków, jest kredyt odnawialny. Sprawdź, na czym polega kredyt odnawialny, kto może go zaciągnąć i jakie są zasady jego funkcjonowania

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to stale dostępna linia kredytowa, która połączona jest ze standardowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. 

Co ciekawe, kredyt odnawialny uruchamiany jest na dowolny cel. Oznacza to, że klient banku nie musi wskazywać celu, a instytucja bankowa zupełnie w to nie ingeruje. Te najlepsze oferty pozwalają na zasilenie konta bankowego w kwocie od 500 złotych do nawet 150 000 złotych. Wiele zależy od zdolności kredytowej, bo trzeba pamiętać, że kredyt odnawialny może być udzielony tylko po weryfikacji potencjalnego klienta. 

Ci, którzy zastanawiają się, jak działa kredyt odnawialny, powinni być spokojni, bo to w pełni bezpieczny i jeden z tańszych produktów banków. Umowa podpisywana jest zazwyczaj na rok, ale automatycznie może przedłużać się na kolejny czas – wszystko zależy od potrzeb kredytobiorcy. Sam mechanizm działania takiego kredytu jest łatwy do zrozumienia. Po podpisaniu umowy, na rachunek klienta wpływają środki o określonej, wskazanej wartości. W skali miesiąca na koncie powinny pojawić się takie same wpływy, by można było nadal korzystać z kredytu odnawialnego. Bank za taką “pożyczkę” zarabia na odsetkach, ale są one naprawdę minimalne, jeśli kredytobiorca spełnia wszystkie warunki umowy. 

Warto wspomnieć jeszcze o innych atutach, którymi charakteryzuje się kredyt odnawialny. Na czym polega jego wykorzystywanie? Kredytobiorca może korzystać ze środków w pełnej, udostępnionej kwocie albo tylko z części finansowego wsparcia. Zobowiązanie to można rozdzielać na różne potrzeby albo bieżące wydatki. Środki może wypłacać w bankomacie bez żadnych prowizji, może realizować przelewy online albo robić zakupy w internetowych sklepach. Tymi środkami może także płacić kartą za pośrednictwem terminala płatniczego. 

Dobrą informacją jest też to, że kredyt odnawialny można spłacić w dowolnym czasie bez zbędnych kosztów albo zwiększać jego wartość – o ile kredytobiorca posiada oczywiście niezbędną zdolność kredytową. Ta weryfikowana jest w prosty sposób, bez zbędnych formalności. Bank bierze przede wszystkim pod uwagę wartość miesięcznych wpływów; dobrze, jeśli te są stałe i pochodzą na przykład z tytułu wynagrodzenia za pracę. W ocenie zdolności kredytowej pomaga także wypełniony w formie elektronicznej wniosek, w którym kredytobiorca deklaruje zarobki czy miesięczne koszty codziennego funkcjonowania. Dzięki szybkiej procedurze środki na koncie w ramach kredytu odnawialnego mogą znaleźć się na rachunku dosłownie w ciągu kilkunastu minut od zaakceptowania wniosku. 

kredyt odnawialny kalkulator

Kredyt odnawialny a debet

Wiele osób, które zastanawia się nad tym, co to takiego ten kredyt odnawialny, zostaje wprowadzanych w błąd, ponieważ w licznych źródłach definicja kredytu odnawialnego jest dokładnie taka sama, jak ta dotycząca debetu. Eksperci rynku finansowego potwierdzają jednak, że te dwa produkty banku znacznie się od siebie różnią. Czas wyjaśnić więc, na czym polega kredyt odnawialny, a czym jest standardowy debet. 

Rzeczywiście mechanizm działania debetu oraz kredytu odnawialnego jest niemalże identyczny. Kredyt odnawialny można zaciągać jednak na wyższe kwoty. Co więcej, w przypadku kredytu odnawialnego istnieje więcej formalności, które należy wypełnić oraz sprawdzana jest bardziej szczegółowo zdolność kredytowa. Niezbędna jest również umowa kredytowa, która zresztą korzystnie buduje historię kredytową. Debet nie ma tak dużego znaczenia, biorąc pod uwagę obciążenie codziennego budżetu klienta banku. 

Kto może zaciągnąć kredyt odnawialny?

O kredyt odnawialny ubiegają się najczęściej osoby, które posiadają już konto bankowe, a takie zobowiązanie zostaje przypisane właśnie do tego rachunku. O kredyt odnawialny mogą ubiegać się jedynie osoby pełnoletnie, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. 

Warto przed ubieganiem się o takie zobowiązanie wpłynąć na historię kredytową. Należy zadbać, by na dany rachunek każdego miesiąca wpływały środki o określonej wartości. Im będzie ich więcej, tym lepiej. Banki zwracają również uwagę na stabilność wpływów, warto, by te pochodziły od tego samego nadawcy, na przykład pracodawcy. 

O kredyt odnawialny wnioskuje się najczęściej online. Łatwy dostęp do wniosku mają właściciele kont internetowych. Co ważne, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak poznać oferty różnych banków. Może okazać się, że o wiele bardziej opłaca się założyć zupełnie nowy rachunek w innej instytucji finansowej i to w niej starać się o kredyt odnawialny. Kalkulator kredytowy staje się świetnym narzędziem, by móc wyliczyć wszelkie koszty takiego zobowiązania i móc ocenić ich opłacalność. 

Dodaj komentarz