Coraz więcej przedsiębiorców interesuje kredyt dla firm. To szansa na rozwój i prężne funkcjonowanie działalności na rynku. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć kredyt dla nowych firm albo dla tych już istniejących.
Chociaż oferty kredytowe dla firm ze strony banków, nie są priorytetem, patrząc na wszystkie zobowiązania, które można zaciągać w instytucjach bankowych, to każdego roku widać znaczny popyt na właśnie takie produkty. Co więcej, kredyt dla firm może być udzielany na coraz korzystniejszych warunkach. Z takich zobowiązań korzysta coraz więcej przedsiębiorców, zarówno tych, którzy prowadzą jednoosobową działalność, jak i duże firmy zatrudniające zespoły pracowników.
Warto wspomnieć, że kredyt dla firm może być dzisiaj udzielony zarówno podmiotom o ugruntowanej już pozycji na rynku, jak i tym, które dopiero startują w określonej branży. Nie ma wątpliwości, że kredyt dla nowych firm pozwala rozwinąć skrzydła, a zobowiązanie kredytowe udzielane dla tych, które funkcjonują już co najmniej kilka lat, daje szansę na wzmożony rozwój i prześcignięcie konkurencji.
Jakie firmy mają szansę na kredyt?
Banki chcąc wspierać działalności biznesowe, oferują zobowiązania kredytowe zarówno istniejącym już podmiotom, jak i tym, które dopiero wkraczają na zawodowy rynek. W obu przypadkach instytucje bankowe określają inne warunki oraz ograniczenia. Sprawdź, jakie cechy charakterystyczne posiada kredyt dla firm na start, a jakie kredyt dla firm o stabilnej pozycji.
Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności czy okres funkcjonowania na rynku, banki zawsze weryfikują zdolność kredytową. Pod uwagę biorą dochody przedsiębiorstwa, ich sytuację rynkową oraz potencjał. Dzięki temu kredyt dla firm na oświadczenie mają też szansę otrzymać podmioty, które dopiero planują rozwinięcie biznesu. Nowe firmy nie mają przecież historii dochodowej, a wyliczając ich zdolność kredytową, patrzy się na prognozy utrzymania na rynku i możliwe do osiągnięcia zyski.
Większość banków oczekuje od kredytobiorców nie tylko pełnej dokumentacji prowadzonej działalności, ale również biznesplan, w którym te uwzględniają potrzeby, które mogą zrealizować dzięki uzyskanym środkom. Zobowiązania finansowe są udzielane przede wszystkim w celu rozwoju biznesu, na przykład w celu wejścia na nowy rynek czy rozwinięcie nowej gałęzi działalności. Rzadko kredyt udzielony zostaje w celu oddłużenia firmy czy dla ratowania ich płynności finansowej.
Także kredyt na inwestycje
Warto podkreślić, że kredyt dla firm może być udzielony na dowolny cel albo na konkretny cel inwestycyjny. To zobowiązania celowe, które z reguły są nieco tańsze od innych produktów kredytowych. Zobowiązanie celowe brane jest na zakup maszyn, urządzeń, floty aut do firmy albo na zatrudnienie kolejnych specjalistów, dzięki którym przedsiębiorstwo przewiduje osiągać większe zyski.
Pamiętajmy jednak, że kredyt dla firm bez zaświadczeń nie jest możliwy, jeśli mamy na myśli wzięcie zobowiązania od instytucji bankowej. Firmy, które nie dość dobrze radzą sobie na rynku, mogą starać się o pożyczkę w instytucjach pozabankowych bądź parabankach, ale takie wsparcie finansowe nigdy nie będzie charakteryzować tak korzystnych warunków.
Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm?
Trudno jest wskazać jeden najlepszy kredyt dla firm, bo wiele zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości kredytobiorców. Liczni przedsiębiorcy popełniają jednak podstawowy błąd, ponieważ starają się o takie wsparcie w tej instytucji, w której posiadają już jakiś produkt, na przykład konto firmowe. Okazuje się, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ bardzo często banki oferują o wiele lepsze warunki dla nowych klientów aniżeli dla tych już lojalnych. To dlatego przedsiębiorcy powinni w pierwszej kolejności porównać oferty różnych instytucji finansowych. W sieci dostępne są rankingi kredytów dla firm, które zestawiają główne czynniki, jakie brane są pod uwagę przy wyborze najlepszej propozycji.
Co więcej, istnieje jeszcze jeden sposób, by wybrać dobry kredyt dla firm. Kalkulator kredytowy jest narzędziem, dzięki któremu udaje się obliczyć wszelkie koszty takiego zobowiązania, wysokość rat czy długość obowiązywania umowy z bankiem. Dzięki temu właściciel firmy może wybrać dogodne warunki, którym będzie w stanie sprostać. Należy pamiętać, że kredyt dla firm ma być wsparciem, a nie przyczyną kłopotów finansowych. Każde przedsiębiorstwo musi podjąć decyzję racjonalnie, a miesięczne raty nie mogą zaburzać funkcjonowania firmy ani destrukcyjnie wpływać na jej funkcjonowanie oraz rozwój.
Przed podpisaniem umowy kredytowej firmy powinny także poznać inne możliwości finansowego wsparcia. Dla start-upów oferowane są na przykład fundusze unijne. Dotacje przewidziane są także dla działających już podmiotów gospodarczych w ramach rozwoju czy realizacji kolejnych inwestycji. Zamiast zobowiązania kredytowego bardzo często sprawdza się również wdrożenie planu oszczędzania w firmach – minimalizacja kosztów prowadzenia biznesu może wygenerować spore nadwyżki, dzięki którym kredyt dla firm nie będzie w ogóle potrzebny.