Kredyt kupiecki – czym jest i jak go zaciągnąć?

Wszystko o kredycie kupieckim, który jest pozabankowym wsparciem finansowym dla firm. Sprawdź, na czym polega kredyt kupiecki i jak mogą wspierać się firmy działające w tym samym sektorze rynku.

Firmy działające na rynku polskim mają wiele możliwości otrzymania finansowego wsparcia. To ważne przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw, które najczęściej nie posiadają dużego majątku, a w celu biznesowego rozwoju muszą pozyskać dodatkowe środki. Oprócz standardowych kredytów dla firm, jakie oferują banki, istnieje jeszcze inna możliwość, która zresztą oceniana jest jako ta najtańsza dla właścicieli działalności gospodarczych. Mowa o pozabankowym wsparciu z tytułu kredytu kupieckiego. Czym jest kredyt kupiecki, kto może taki zaciągać i jakie są podstawowe warunki takiego zobowiązania? Przedstawiamy kompendium wiedzy, które przyda się wszystkim tym, którzy prowadzą własny biznes i szukają środków finansowego wsparcia.

Co to jest kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki jest pozabankową formą finansowania działalności gospodarczej. To zobowiązanie nie dotyczy współpracy z bankiem, bo stronami jest w tym przypadku przedsiębiorca oraz jego kontrahent. Kredyt ten polega na odłożonej w czasie płatności, najczęściej jest to 30 dni. Krótko mówiąc, przedsiębiorca nabywa produkty bądź usługi, ale płaci za nie w późniejszym czasie.

Co jeszcze warto wiedzieć o zobowiązaniu, takim jak kredyt kupiecki? Wzór umowy nie obowiązuje, bo wiele zależy tutaj od negocjacji z biznesowym partnerem. Oczywiście, przedłużona płatność musi być odnotowana w formie pisemnej, natomiast warunki spłaty zostają uzgodnione indywidualnie. Firmy, które decydują się udzielać kredyt kupiecki, biorą przede wszystkim pod uwagę sytuację rynkową kredytobiorcy oraz potencjał na możliwą, przyszłą współpracę, która będzie przynosić wartościowy zysk.

Zalety kredytu kupieckiego

To najtańsze zobowiązanie kredytowe, które odbywa się bez udziału banku. Dzięki temu płatność nie jest obarczona wysokim oprocentowaniem, a kredytobiorca nie ponosi dużych kosztów wynikających z korzystania z formy wsparcia, jakim jest kredyt kupiecki. Definicja takiej pomocy zakłada przede wszystkim owocną współpracę z godnymi zaufania przedsiębiorcami. To szansa dla nowych działalności, które dopiero rozpoczynają biznes w danej branży, ale widoczny jest ich duży potencjał rozwojowy. Ponieważ kredyt kupiecki oferowany jest zazwyczaj bezpłatnie, można mówić o wspieraniu się kontrahentów biznesowych dla osiągnięcia wspólnych korzyści finansowych w późniejszym czasie.

To właśnie kredyt kupiecki pozwala zdobyć niezbędne do funkcjonowania czy rozwoju firmy produkty albo usługi bez konieczności uiszczania opłaty za nie w natychmiastowym terminie. Dzięki takiej współpracy omija się również ścieżkę procedur bankowych, a współpraca możliwa jest od razu.

kredyt kupiecki umowa

Kto może zaciągać kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki mogą zaciągać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą. To, które podmioty zdecydują się na taką współpracę na podstawie indywidualnie uzgodnionych warunków, zależy przede wszystkim od ich sytuacji finansowej. Z kredytu kupieckiego korzystają głównie małe firmy oraz te, które dopiero startują w określonej branży. Działalności gospodarcze dysponujące już własnym majątkiem, nie muszą zaciągać z tego rodzaju zobowiązań, chyba że następuje czasowy, ale krótkotrwały kryzys w ich funkcjonowaniu.

Należy też podkreślić, że firmy, które oferują możliwość zaciągania kredytu kupieckiego, bardzo często weryfikują zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a taka analiza może podlegać różnym kryteriom. Pod uwagę bierze się najczęściej czas trwania firmy na rynku, jej pozycje w branży czy wartość zamówienia, które miałoby zostać zrealizowane w ramach odroczonej płatności.

Jakie warunki dyktują kredytodawcy?

Firmy, które zgadzają się na udzielenie kredytu kupieckiego, są skłonne do elastycznych negocjacji. To najczęściej podmioty dobrze radzące sobie w sektorze biznesowym, które w ramach zyskiwania nowych kontrahentów albo utrzymywania tych już lojalnych decydują się udzielać im finansowego wsparcia.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad hasłem “kredyt kupiecki – co to?”, podpowiadamy, że odwleczona w czasie płatność za produkty bądź usługi od kontrahentów możliwa jest z reguły na podstawie dwóch systemów. Pierwszy to kredyt kupiecki udostępniany z tytułu zaliczki, która staje się swego rodzaju zabezpieczeniem całej zapłaty w wyznaczonym terminie. Drugi to udzielenie zgody na zapłatę w innym terminie bez uiszczenia zaliczki.

Co ważne, podmioty, które decydują się na udzielanie kredytu kupieckiego, powinny zachować szczególną ostrożność. Pomimo pisemnych umów warto wykazywać pełne zaufanie do kontrahentów. Właśnie dlatego takie zobowiązanie udzielane jest najczęściej tym partnerom biznesowym, z którymi już wcześniej została podjęta współpraca na standardowych warunkach.

Aby zachęcić do natychmiastowej zapłaty, przedsiębiorstwa mogą stosować również specjalne rabaty cenowe, z których skorzystają te podmioty, które nie zdecydują się na współpracę na podstawie warunków kredytu kupieckiego. Dzięki temu kredyt kupiecki wykorzystywany jest o wiele rzadziej.

Dodaj komentarz