Kredyt samochodowy – dla kogo, jak zaciągnąć, jak wybrać najlepszą ofertę?

Chcesz kupić auto? Zaciągnij kredyt samochodowy. Dowiedz się, kiedy takie zobowiązanie jest opłacalne oraz jakie warunki stawiają banki? Czy kredyt na samochód to jedyna forma finansowego wsparcia? Sprawdź już teraz.

Czy wiesz, że Polacy są jednym z najbardziej zmotoryzowanych narodów całej Unii Europejskiej? Prawie każdy Polak ma auto, a średni wiek samochodu to 9 lat. Wartość pojazdu mechanicznego wyliczana jest średnio na 30 tysięcy złotych. Nie każdego stać, by zrealizować taką inwestycję za gotówkę. Właśnie po to jest kredyt samochodowy, który staje się wsparciem w dążeniu do spełnienia marzeń o własnym pojeździe. Sprawdź, kto może zaciągnąć kredyt samochodowy, na jakich zasadach udzielane jest tego rodzaju zobowiązanie i jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że bank żąda od kredytobiorcy wskazania konkretnego celu, na jaki ten chce otrzymać środki. Coraz częściej transakcja ta przebiega bezgotówkowo, a bank przekazuje pieniądze pierwotnemu właścicielowi pojazdu. Kredytobiorca zobowiązuje się zaś do spłaty comiesięcznych rat. 

Okazuje się, że kredyt samochodowy bez bik to raczej niemożliwe zobowiązanie, ponieważ bank zawsze sprawdza zdolność kredytową swoich klientów. Dobrą informacją jest natomiast to, że auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności kredytobiorca, dzięki temu ten może liczyć na korzystniejsze warunki takiego zobowiązania. Uznaje się, że kredyt samochodowy jest z reguły tańszy aniżeli kredyt na dowolny cel, a analitycy są o wiele bardziej pobłażliwi podczas analizy zdolności kredytowej czy weryfikacji historii kredytowej. 

Kredyt samochodowy może zaciągać osoba prywatna albo firma, a auto może być z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Jego poprzednim właścicielem może być osoba prywatna, komis lub salon samochodowy. 

Kto może zaciągnąć kredyt samochodowy?

O kredyt samochodowy może starać się każda pełnoletnia osoba, która posiada odpowiednią zdolność kredytową. Co ciekawe, aby zaciągnąć kredyt na auto nie trzeba mieć prawa jazdy. Kredytobiorcą może być osoba prywatna albo firma. 

Kredyt samochodowy a leasing na samochód

Kredyt na pojazd mechaniczny oraz leasing to dwie najpopularniejsze formy finansowego wsparcia. Te dwie opcje znacznie się od siebie różnią, ale korzystniej wypada kredyt samochodowy. Porównanie takiego zobowiązania z leasingiem warto rozpocząć od głównej różnicy – w przypadku kredytu na samochód kredytobiorca od razu staje się jego właścicielem, a więc może nim swobodnie dysponować. Może go pożyczać, wynajmować, a nawet sprzedać, na przykład w kryzysie finansowym, by spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Leasing nie daje prawa własności, ale jest umową użyczania. Leasingobiorca staje się właścicielem samochodu dopiero po spłacie ostatniej raty leasingowej i wykupie pojazdu. 

Co więcej, leasing jest opcją tylko dla firm, z takiego wsparcia nie mogą korzystać osoby prywatne. Leasingodawcą również może być jedynie firma. Korzyścią jest natomiast fakt, że leasingobiorca może wrzucać raty leasingowe w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu płaci niższy podatek. 

kredyt samochodowy bez bik

Jak wybrać najtańszy kredyt samochodowy?

Nie da się wskazać jednego najlepszego kredytu samochodowego. Co ważne, nie zawsze też takie zobowiązanie musi być najtańsze, by spełniało wszelkie potrzeby, oczekiwania, ale też możliwości kredytobiorcy.

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji przyda się internetowy kalkulator. Kredyt samochodowy można dzięki niemu skrupulatnie wyliczyć i zanalizować wszelkie koszty. Jak jeszcze można sprawdzić konkretny kredyt samochodowy. Kalkulator to nie jedyna możliwość. Doskonałym narzędziem są publikowane przez same banki rankingi. Pamiętajmy, że nowe oferty zobowiązań na auto pojawiają się w bankach komercyjnych nawet każdego miesiąca, warto więc na bieżąco śledzić wszelkie zestawienia i porównywać różne warunki kredytowe, na jakich zależy nam najbardziej. 

Fakt, że kredyt samochodowy jest tańszy aniżeli zobowiązanie na dowolny cel to nie wszystko. Należy też wspomnieć, że banki oferują swoim klientom dodatkowe bonusy. To między innymi darmowy serwis, ubezpieczenie samochodu na bardzo korzystnych warunkach, rabaty na stacjach benzynowych czy promocje cenowe w sklepach z asortymentem motoryzacyjnym. Na to wszystko mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na kredyt samochodowy w danej instytucji bankowej. Oferta dodatkowych bonusów może się oczywiście różnić, a wiele zależy od podjętej przez banki współpracy z biznesowymi partnerami. 

Jak zaciągnąć kredyt na samochód?

Sam proces zaciągania kredytu samochodowego nie różni się od innych zobowiązań kredytowych. Kredytobiorca musi wypełnić wniosek kredytowy, przedstawić niezbędne zaświadczenia, które są potwierdzeniem jego dochodów. Musi też wskazać auto, jeśli pojazd pochodzi od prywatnego właściciela, salonu czy komisu. Co ważne, dealerzy samochodowi i przedstawiciele komisów bardzo często współpracują z instytucjami bankowymi, dzięki czemu procedura załatwiania kredytu na auto przebiega poprzez ich pośrednictwo.

Na decyzję kredytową chętny nabycia pojazdu mechanicznego musi poczekać od jednego do kilku dni roboczych. Potem następuje już tylko podpisanie umowy kredytowej i przekazanie samochodu.

Dodaj komentarz