Kredyt konsolidacyjny w ramach oddłużania

Chcesz wiedzieć co to jest kredyt konsolidacyjny i czy kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to najlepsze rozwiązanie na poprawę sytuacji finansowej? Przeczytaj ten tekst i już zawsze ciesz się stabilnym budżetem.

Coraz więcej Polaków wpada w tzw. pętlę zadłużenia. To zjawisko, w którego obliczu kredytobiorca staje się niewypłacalny, a banki nie chcą mu udzielać kolejnych zobowiązań kredytowych. W efekcie jego miesięczny budżet nie wystarcza już na pokrycie rat. Jedną z możliwości racjonalnego oddłużenia jest kredyt konsolidacyjny. Poniższy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat tego rodzaju zobowiązania finansowego. Przeczytaj go, jeśli wpadłeś w finansowe tarapaty.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem banku, z którego korzystają przede wszystkim osoby zadłużone albo ci, którzy zaciągnęli kilka zobowiązań kredytowych w różnych bankach i chcą usprawnić sobie ich spłatę. 

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem, które łączy wszystkie kredyty w jeden. Dzięki temu kredytobiorca zobowiązuje się do spłacania jednej raty, w jednym terminie. To świetne rozwiązanie dla tych, których męczy już pilnowanie terminów czy dokonywanie kilku przelewów o różnych wartościach. Kredyty połączone w jedno zobowiązanie to wygodna, ale nierzadko również korzystna opcja, patrząc na finanse. Nowa rata połączonych zobowiązań jest bardzo często niższa aniżeli suma tych spłacanych bez konsolidacji. Kredytobiorca może też liczyć na elastyczne warunki, na przykład wydłużenie okresu trwania umowy kredytowej, dzięki czemu comiesięczne raty również są niższe. 

Warto też pamiętać, że kredyt konsolidacyjny udzielany jest na nowych warunkach. Te mogą być bardziej opłacalne aniżeli kredyt zaciągany jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj banki komercyjne muszą walczyć o każdego klienta, dlatego też oferują lepsze warunki udzielanych zobowiązań kredytowych. Zaciągając kredyt konsolidacyjny, można więc zyskać nie tylko komfort spłaty zobowiązań, ale również wygenerować znaczne oszczędności finansowe. 

kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Dla kogo konsolidacja kredytu jest dobrym wsparciem finansowym?

Okazuje się, że kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to najlepsze rozwiązanie, by móc cieszyć się dobrą sytuacją finansową i móc poradzić sobie ze spłatą rat, które wcześniej spłacane były nierzadko po terminie. Według ekspertów finansowych to właśnie kredyt konsolidacyjny jest najczęściej wybieraną opcją w ramach oddłużania. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak rozważyć co najmniej kilka tego typu kredytów. Kredyt konsolidacyjny oferowany jest przez co najmniej kilka banków, a każda instytucja dyktuje indywidualne warunki. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się po ofertę takiego zobowiązania do banku, w którym kredytobiorca posiada już kredyt. Nie jest to jednak wyznacznik, ponieważ niektóre instytucje oferują jeszcze lepsze warunki całkowicie nowym klientom. 

Podstawą udzielenia kredytu konsolidacyjnego jest zgoda ze strony banku na spłacenie wszystkich zobowiązań, jakie zaciągnął już wcześniej kredytobiorca w innych instytucjach. Z tego tytułu powstaje nowy dług, ale występuje on pojedynczo. Niższe raty i dłuższy czas spłaty to nierzadko ratunek dla osób zadłużonych, które przestały już radzić sobie z regularną spłatą zobowiązań. 

Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Proces udzielania kredytu konsolidacyjnego jest podobny do tego, jaki występuje w obliczu brania innych kredytów z oferty banków. Można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny online, korzystając z wniosku kredytowego, jaki dostępny jest na platformie internetowej banku, w którym posiadamy konto. Można również wybrać się do oddziału wybranej instytucji bankowej. 

W każdym przypadku banki postępują podobnie. Potencjalny kredytobiorca zawsze sprawdzany jest pod względem zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Oznacza to, że kredytodawca musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać nowe, korzystniejsze przecież zobowiązanie. 

Osoby, które chciałyby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, muszą być jednak ostrożne. Nie zawsze oferty są dla nich korzystne. Może okazać się, że jedna rata przewyższy wartość kilku, które muszą być spłacane zgodnie z zaciągniętymi już zobowiązaniami kredytowymi. Warto skupić uwagę nie tylko na wysokości rat, ale również innych kosztach kredytowych. Prowizja za udzielenie takiego kredytu czy dodatkowe ubezpieczenie może być tak wysoka, że współpraca z bankiem stanie się zupełnie nieopłacalna. 

Aby mieć pewność podejmowania dobrej decyzji, warto porównać co najmniej kilka ofert banków. Przyda się ranking kredytów konsolidacyjnych, który dostępny jest w sieci, można również w jeszcze inny sposób sprawdzić, czy naprawdę opłaca się kredyt konsolidacyjny. Kalkulator jest do tego dobrym narzędziem. W internecie udostępniane są kalkulatory, które po wpisaniu wartości zobowiązania, wyliczą kredytobiorcy wszelkie koszty, jakie będzie musiał ponieść w związku z podpisaniem umowy. Nie ma wątpliwości, że z takiej opcji należy korzystać, by ułatwić sobie spłatę długów, zamiast popaść w jeszcze większe kłopoty finansowe. Pamiętajmy, że banki chociaż rzeczywiście wyciągają rękę do zadłużonych kredytobiorców, to funkcjonują dla zysku i na współpracy z klientem muszą zarabiać. 

 

Dodaj komentarz